הבול שעבר שיחול

השבוע בקרנו במפעל אקסטל - פרופילי אלומיניום מעוצבים, אך לפני שאקח אתכם לנבכי המפעל, כמה מילים על אלומיניום....

חזרה לעמוד כתבות על אקסטל

מדיטק:: 12 בפברואר, 2009

מאת: אפרת פרידלנד

 

קישור לכתבה המקורית הכוללת תמונות

 

תוכן הכתבה:

 

השבוע בקרנו במפעל אקסטל - פרופילי אלומיניום מעוצבים, אך לפני שאקח אתכם לנבכי המפעל, כמה מילים על אלומיניום....

 

אלומיניום מצוי בטבע והינו חלק מתרכובות של עפרות מתכת שונות. השכיחה ביותר הינה תרכובת הבוקסיט. את הבוקסיט טוחנים, הבוץ והברזל נשטפים מהתערובת וגבישי אלומינה מופקים. באמצעות תהליכים אלקטרו-כימיים מופקים מהאלומינה בולי אלומיניום, ומוצרי האלומיניום השונים מופקים מבולים אלה או ממחזור מוצרים דומים.

 

קיימות מספר שיטות לעיבוד האלומיניום:

יציקה - האלומיניום מותך ונוצק לתוך תבניות פלדה בעלות עיצובים שונים.

ערגול - אלומיניום מועבר ונלחץ בין מכבשים גליליים גדולים. חומר הגלם מעובד לפלטות שטוחות של אלומיניום בעלות עובי שונה, לרבות רדיד אלומיניום.

שיחול - עיבוד של אלומיניום באמצעות מכבש ענק לדחיפה. בול אלומיניום מחומם ונדחס דרך טבע (דיזה) בעל צורה, ומעובד לפרופיל אלומיניום.

 

להלן יתרונותיו הבולטים של האלומיניום על פני מתכות אחרות :

  • אלומיניום טהור הוא רך במיוחד, אך בשילוב כמויות קטנות של חומרי גלם אחרים מקבל חוזק כשל ברזל, ושוקל כשליש ממשקלו!
  • לאלומיניום עמידות גבוהה לתנאי מזג אוויר קיצוניים. כאשר נחשף האלומיניום לאוויר נוצרת שכבה דקה החותמת את המתכת בפני חמצן ומונעת חמצון נוסף.
  • לאלומיניום רמת גמישות גבוהה, דבר המהווה יתרון במבנים הממוקמים באזורים החשופים לזעזועים.
  • אלומיניום שומר על תכונות הקושי שלו גם בטמפרטורות נמוכות, שלא כמו ברזל הנסדק בטמפרטורות נמוכות.
  • אלומיניום הוא חומר קל לעיבוד ניתן לגלגלו לרדיד דק מאוד.
  • אלומיניום מוליך חשמל וחום כמעט טוב כמו נחושת.
  • ניתן למחזר אלומיניום, דבר ההופך את האלומיניום למשאב ידידותי לסביבה. כמו כן, ניתן למחזרו שוב ושוב מבלי לאבד מתכונותיו הייחודיות.
  • ייצור אלומיניום מחומר ממוחזר צורך 5% מכמות האנרגיה הדרושה לייצור אלומיניום שמקורו מהטבע.

לאחר ששמענו על נפלאות האלומיניום, נראה היכן וכיצד מייצרים פרופילים מעוצבים. באקסטל אירח אותנו אופיר נבו, אחראי תחום יצרנים ופרויקטים, שלאחר מצגת מקיפה אודות החברה לקח אותנו לסיור מרתק במפעל.

אברהם גזונדהייט, יהודי שוויצרי, הקים את אקסטל בשנת 1988 בפארק התעשייה מישור אדומים. חתנו, דניאל בש, מנהל כיום את המפעל בו מועסקים כמאתיים עובדים. המפעל משתרע על שטח של כ-85,000 מר והוסמך לתקנים ישראלים ובינלאומיים כגון: QS 9000 ISO 9002 ותקן ישראלי לייצור פרופילים.

 

לפני כחמש שנים התקבלה באקסטל החלטה אסטרטגית להיכנס לשווקים נוספים, פרט לשוק המקומי ופרט לתחום הבנייה. הצעד הראשון היה השקעה של 33 מיליון דולרים לרכישה והקמה של שני קווי ייצור מהמתקדמים והמובילים בעולם ולמפעלי צבע ואילגון הנמצאים בשלבי הקמה (כיום, נשלחים הפרופילים לצביעה במצבעות חיצוניות). באקסטל תהליך הייצור כולו אוטומטי ונשלט עי מערכת תוכנה מתקדמת המקשרת בין מרכז ההזמנות ובקרת הייצור. קו יצור ראשון מופעל על ידי מכבש 1800 טון שיכול לייצר קוטר מקסימאלי של 240 ממ לפרופיל, באורך מרבי של 11500 ממ ומשקל מרבי של 14 קג למטר. קו יצור שני מופעל על ידי מכבש 4000 טון שיכול לייצר קוטר מקסימאלי של 305 ממ לפרופיל, באורך מרבי של 11500 ממ ומשקל מרבי של 29 קג למטר. מכבש זה הוא אחד מתוך 150 מכבשים זהים (בעלי אותו כושר תפוקה) בעולם כולו!

 

אחרי ההשקעה בקווי היצור, החליטו להפנות משאבים נוספים לטיפול במיצוב בשוק המקומי. יתרונותיה המשמעותיים של אקסטל בדמות איכות פרופילים ושירות ברמה גבוהה, לא הספיקו למיצוי היכולות לשם השגת היעדים שהציבו לעצמם. אקסטל פתרה בעיה זו בעזרת רכישה של חברת מיפרומאל, שהייתה ידועה בזכות מערכות האלומיניום המתוחכמות שפיתחה אך נקלעה לקשיים כלכליים. הרכישה הושלמה לפני פחות משנה, ואקסטל קבלה את זכויות הקניין הרוחני, זכויות יצור הסדרות הבלעדיות של מיפרומאל, זכויות בעלות על מדגמים רשומים וגייסה מספר עובדים לשורותיה מעובדיה הבכירים. וכך, בנוסף לפרופילים מתוחכמים וחדשניים, מייצרת אקסטל גם מערכות מתקדמות של חלונות, דלתות וקירות מסך למגזר הפרטי והציבורי. כמו כן, הצליחה לחדור לשווקים נוספים, כגון: תעשיה, חקלאות, רכב, ועוד.... החברה פעילה בשוק המקומי ובשווקים בינלאומיים, כאשר כ- 45% מתוצרת החברה מיועדת לייצוא.

 

אופיר סיפר לנו בגאווה שלאחרונה זכתה אקסטל במכרז אספקת האלומיניום לבניין השלישי של מתחם עזריאלי בתל-אביב. זו דוגמא אחת מיני רבות לפרויקטים בקנה מידה שכזה שאקסטל מבצעת, אולם גם פרויקטים קטנים יותר הם מנת חלקה ובין לקוחותיה נמצאים גם קבלנים פרטיים, מעצבים ועקרות/עקרי בית. החברה מנהלת פעילות ענפה בקרב אדריכלים מובילים, יועצי אלומיניום ויצרנים, ונותנת פתרונות ייחודיים לצרכי השוק, תוך דגש על מגמות עיצוביות וחדשנות ולווי הפרויקט מתחילתו ועד סופו. היא גם תומכת ומעוניינת להמשיך לעזור ולתמוך בסטודנטים להגשים את עבודותיהם וחלומותיהם. כמובן, בגבול הסביר והאפשרי, כאשר כל תכנון נבדק לגופו.

 

אז בפעם הבאה שתתכננו פרופיל אלומיניום, מערכת פרופילים מתוחכמת או כל מוצר המשלב פרופילים – אתם מוזמנים בהחלט להתייעץ ולבוא לבקר באקסטל.

חזרה לעמוד כתבות על אקסטל