ההסטוריה המקוצרת של חלונות האלומיניום

ההסטוריה המקוצרת של חלונות האלומיניום

ההסטוריה הקצרה של חלונות האלומיניום, מלפני כחמישים שנה, עת החליפו את חלונות העץ ועד לתקופתנו אנו.

בשנות השישים של המאה הקודמת, החלונות והדלתות בביתינו היו עשויים בדרך כלל מעץ. חומר זה היה אז החומר הזול והזמין ביותר. מסגרות החלונות והמשקופים היו עשויים עץ, הזכוכית הייתה דקה ופשוטה והייתה מודבקת למשקופים באמצעות מרק, חומר דמוי מסטיק אפור. אפילו אז חסרונותיהם של חלונות העץ בלטו מאד. ללא טיפול תחזוקתי מדי שנה החלונות היו מתנפחים ומתעוותים, גורמים לבעיות איטום כשרוח וגשם חדרו מבין המרווחים אל תוך הבית.

 

עד שנות השמונים והתשעים כבר כבשו חלונות אלומיניום את מקומם של חלונות העץ. פרופילי האלומיניום עמידים לפגעי מזג האוויר ובאופן עקרוני אטומים יותר מחלונות העץ. עם זאת, סדרות האלומיניום היו אז עדיין פשוטות. האטמים, הגלגלות המסילות ומברשות האיטום, כל אלה היו רק בתחילת דרכם. גם העיצוב והצביעה של פרופילי האלומיניום היו מוגבלים מאד. חלונות האלומיניום היו מצרך נפוץ אך בסיסי וחסר השראה.

 

בסוף המאה הקודמת התפתח השוק ועם הוזלתן של טכנולוגיות ייצור התאפשר שימוש בזכוכיות מבודדות, בזיגוג עם צילונים פנימיים ועוד. גם טכלונוגיות יצור פרופילי האלומיניום, האטמים והצביעה השתכללו והפכו מוצרים שהיו יוקרתיים מאד לזמינים עבור הקהל הרחב. התקדמות זו אפשרה את עיצובים רבים יותר, החל מהעיצוב המכונה "חלונות בלגיים" המסוגנן והכפרי ועד לעיצוב המודרני החלק.

 

כיום מגמות אלה הולכות ומתחדדות. העיצובים אותם ניתן לקבל כיום בחלונות אלומיניום רבים יותר – בלגי, אורבני, קלאסי, מינימאלי ועוד. החלונות הופכים לגדולים יותר, אטומים יותר וטובים הרבה יותר. מבחינת איכות החלונות ניתן כיום להשיג חלונות עם שלושה קווי איטום אפילו בחלונות הבלגיים הצרים ביותר. אין להשוות כלל רמת איטום זו לרמה שהייתה בתחילת הדרך עם קו איטום בודד או אפילו עד לפני חמש שנים עם קו האיטום הכפול. איכויות איטום כאלה מאפשרות לבנות פתחים גדולים יותר, לפתוח חלקים נרחבים יותר של הבית אל הנוף והטבע מבלי להתפשר על תפקוד החלון או לבזבז אנרגיה.

 

עם השנים חלונות האלומיניום הפכו יפים יותר, טובים יותר ותואמים לכל עיצוב נדרש. מהדבר שהיה פעם מרכיב פונקציונלי והכרחי, הפכו החלונות לאלמנטים בעלי משמעות עיצובית. בבתים המודרניים אותם בונים כיום ניתן לראות מפתחים גדולים יותר, עד כדי קירות שלמים שהופכים שקופים. מערכות האלומיניום החדישות שעוד נראה בשנים הקרובות ימשיכו ללא ספק קו זה - עיצוב מרהיב יותר, חלונות ענקיים ואיכות מעולה.